Renginių apžvalga

„Sveiks, kaimyne, eikš į talką…“

Spalio 13 d. Pakražančio kultūros centre praskriejo tradicinis bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką…”. Šiais metais seniūnijos bendruomenės visus kvietė pasisvečiuoti į svetimas šalis. Su Griniais aplankėme Suomiją, Žalpiais – Argentiną, Stulgiais – Indiją, Valpainiais – Ispaniją. Vakarą vedė Agnė Lapinskaitė.

Koncertinę programą dovanojo menų fabriko „Veiksmas” šiuolaikinių šokių grupė „Teramega” (vad. Jovita Žakarienė) ir Pakražančio kultūros centro merginų šokių kolektyvas (vad. Gintarė Guželienė), Šaukėnų kultūros ir amatų centro grupė LIA-FA-DO (vad. Algirdas Raubickas), grupė „TikDu“.

 Sveikinimo žodį tarė atvykę svečiai: Kelmės rajono savivaldybės meras Ildefonsas Petkevičius, LR seimo nario patarėjas, Kelmės rajono tarybos narys Tadas Kasparas, tarybos narys Vytautas Barkauskas, Kelmės rajono vietos veiklos grupės pirmininkė Nelė Želvienė, Pakražančio seniūnijos seniūnas Alfonsas Sakalauskas.

Projektas, kurio dalis yra ir bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“, yra finansuojamas Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisideda ir Kelmės rajono savivaldybė.

Informaciją parengė: Rūta Palubeckienė

„Nuo Jurginių – lig Žolinių“

Septinioliktąją respublikinę sūrių šventę „Nuo Jurginių – lig Žolinių“  sudarė renginių ciklas. Rugpjūčio 2 – 3 dienomis  vyko šieno skulptūros rišimo edukacija. Rišimo technikos dalyviai išmoko prieš metus vykusiuose  tautodailininkės Danutės Saukaitienės užsiėmimuose. Šių metų edukacijoje darbščiosios moterys sukūrė/surišo iš šieno karvės skulptūrą.

Rugpjūčio 6 dieną Pakražančio kultūros centras visus sukvietė į šventę, kuri prasidėjo sūrininkių ir sūrių registracija. Vidurdienį Šventąsias Mišias Pakražančio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje už ūkininkus, šeimininkes ir derlių aukojo Pakražančio parapijos klebonas Eduardas Semaška. Po Šv. Mišių prasidėjo respublikinės sūrių šventės koncertinė programa, kurios metu scenoje apdovanota 20 šeimininkių. Į šventę degustacijai pristatyti 28 įvairių skonių sūriai. Džiugu, kad atvežti prekybai sūriai buvo tuoj pat išpirkti ir neteko nei vieno sūrio vežtis namo.  Programos metu scenoje su visais sveikinosi vedantieji: Viktorija su sūnumi Adomu. Koncerto metu  scenoje pasirodė folkloro ansambliai ir tradicinės kapelos, atstovavusios Lietuvos etnografinius regionus.

Renginio metu visi susirinkusieji vaišinosi ne tik sūriais, bet ir tradiciškai Pakražančio seniūnijos bendruomenių kepama kiaušiniene. Taip pat organizuotos edukacijos, veikė pramogų zona vaikams. Šventę užbaigė folkroko grupė „Ūkanose“.

Siekiant paskatinti šeimininkes sūrių gamybos procesą paversti verslu, pasisemti patirties ir idėjų, rugpjūčio 8 dieną, šventės šeimininkėms buvo suorganizuota kelionė į Jurbarko rajone įsikūrusią šeimos sūrinę, kur dalyvavo edukacinėje programoje, ragavo įvairiausių skonių sūrių, sužinojo daugybę paslapčių ir gudrybių kaip pagaminti sūrį. Po pasibuvimo „Sūrio džiazas“, aplankė Panemunės pilį. Gidė, kelionės dalyviams papasakojo apie pilies istoriją, turėjo puikią galimybę apžiūrėti pilyje esančias galerijas, pilies architektūrą. Dalyvavo edukacijoje „Puikus virėjas“, kurios metu susipažino su valgymo kultūra, etiketu ir istorija.

Parengė Rūta Palubeckienė

„Iš už pečiaus“

Pakražančio kultūros centras, bendradarbiaudamas su Pakražančio gimnazija 2023 m. gegužės 31 dieną ir birželio 1 – 2 dienomis jau penktą kartą įgyvendino vaikų edukacinių renginių ciklo „Iš už pečiaus“ projektą. Renginių ciklo dalyviais buvo 1-4 klasių mokiniai ir jų mokytojai. Įgyvendinant projektą per etninių tradicijų pažinimą ir perėmimą, stengtasi ugdyti vaikų meninius gebėjimus ir kūrybinę saviraišką, formuoti vaikų prigimtines etnokultūrines vertybes bei bendrystės jausmą.

 Pirmąją edukacinių užsiėmimų dieną edukatoriai susirinkusius vaikus supažindino su tapyba ant medinių ripkučių, pritaikant Ebrų techniką – piešimą ant vandens ir papasakojo visą lino atsiradimo ir apdirbimo kelią. Kiekvienas vaikas susikūrė savo angelą iš linų pluošto.

Antrąją užsiėmimų dieną vaikai dalyvavo lėlių rišimo bei  „Akmens pėdomis“ edukacijose.  

Paskutinę edukacinių renginių ciklo dieną dalyviai vyko į Telšiuose esantį Žemaičių kaimo muziejų. Aplankę autentišką Žemaitijos kaimo muziejaus teritoriją, vaikai dalyvavo edukacinėse programose „3 D- Kaukutis“ ir „Įmink mįslę, keturgyslę“.

Projektas finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Kelmės rajono savivaldybės bei rėmėjo ūkininko Gintaro Palubeckio  lėšomis.

Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūros šventė

 „Atspindžiai – 2023“ rajoninis turas

Balandžio 28 dieną, Pakražančio kultūros centre vyko XXVI Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūros šventė „Atspindžiai – 2023“ rajoninis turas. Susirinkę žiūrovai šiltais aplodismentais sutiko Kelmės kultūros centro mėgėjų teatro kolektyvą „(Ne)Taktiški“, kurie parodė A. Rancane spektaklį – tragikomediją „Ieškokite moters“ (rež. Rasa Šiaučiūnaitė). Juos keitė Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centro suaugusiųjų dramos teatro kolektyvas „STOP KADRAS“, parodęs nuotaikingą komediją B. Lengvinienės „Tarp mūsų mergaičių“ (rež. J. Sankauskienė). Gerą juoko dozę tęsė ir pakražantiškiai, Stebėdami kultūros centro suaugusiųjų dramos kolektyvo komediją V. Vorienės „Gyvenimas – mokykla“ (rež. D. Anankaitė), visi turėjo progą pamąstyti, kad gyvenimas, kaip ir teatras – įdomus ir nenuspėjamas. Teatras vienija, apjungia bendraminčius. Tai įrodė Butkiškės kaimo bendruomenė, subūrusi savo bendruomenės teatrą „Teatradienis“. Kiek kartų stebėtum jų spektaklį R. Kaškausko „Linksmos pamaldos“ (rež. Jūratė Sankauskienė), vis atrandi naujų interpretacijų ir maloniai stebina aktorių tobulėjimas. Sunki užduotis teko apžiūros komisijai: Kelmės mažojo teatro vadovui, režisieriui Algimantui Armonui, Kelmės mažojo teatro aktorei Justinai Kasiulytei, Tytuvėnų kultūros centro režisierei Andrėjai Gričiutei, išrenkant kolektyvus atstovauti rajoną sekančiame ture. Kelmės rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Rima Rimdeikienė pasveikino kolektyvus ir įteikė savivaldybės įsteigtas padėkas. Vakaro nuotaiką palaikė jaunoji artistė Rugilė Dumšaitė ir nuotaikingą personažą kūrusi Audronė Bubulienė.

Į sekantį turą deleguoti du kolektyvai. Miestų kategorijai atstovaus Kelmės kultūros centro mėgėjų teatro kolektyvas (Ne)Taktiški (rež. R. Šiaučiūnaitė), kaimų ir bendruomenių – Butkiškės kaimo bendruomenės teatras „Teatradienis“ (rež. J. Sankauskienė).

Straipsnį parengė Rūta Palubeckienė

 Nuotraukos Rūtos Palubeckienės

REGIONINIS POEZIJOS VAKARAS „SKAMBANTI POEZIJA“

Pakražančio kultūros centre vyko tradicinis, regioninis vakaras, skirtas pasaulinei poezijos dienai paminėti. Pasirinkta tema – skrybėlė, po kuria slepiasi viskas: džiaugsmas ir skausmas, meilė ir kančia, liūdnas žodis arba paguodžiantis… Iš po skrybėlės, vakaro metu, ištraukėme daug gerų emocijų, kurias dovanojo nuostabūs kūrėjai..

Pakražančio kultūros centro pasveikinimo dainą keitė V. Jagaudienės kūrybos daina, kurios klausant, pynėsi labai daug emocijų. Toms emocijoms nurimti neleido šauniosios Pakražančio gimnazijos šokėjos (mok. G. Guželienė), įnešusios didelį jaunatviškos energijos pliūpsnį. Po jų į sceną lipo svečiai. Skaudvilės literatų klubo „Laiko lašai“ nariai Rasa ir Albinas savo nuostabiais balsais ir Rasos kūryba „uždavė“ gerą toną. Labai malonu buvo išgirsti „vietinės“, kaip prisistatė pati Aldona Orvidienė, kūrybą. Aldona skaitė eiles ir su ansambliu „Vilbenė“ padainavo dainas, pagal savo tekstus. Šį kolektyvą keitė svečiai iš Raseinių, mišrus vokalinis ansamblis „Radasta“. Poetė, Raseinių literatų klubo narė Aldona Radčenko scenoje šmaikščiai pristatė savo kūrybą. Jai antrino Renata Aleksiejienė, taip pat skaičiusi savo eiles ir su ansambliečiais padainavusi ne vieną dainą.

Į šventę rinkosi žiūrovai, kurie myli poeziją, muziką. Todėl nenuostabu, kad jų tarpe buvo kelmiškių poetų, kurie sveikino visus, paskaitę po savo kūrybos eilėraštį. Dėkojame Janinai Skeberdienei, Jadvygai Gaupšienei, Daliai Stasaitytei, Aldonai Kvintufelienei, kuri tarė  sveikinimo žodį, bet savo kūrybos neišdrįso skaityti. Lauksim kitais metais. Ačiū skrybėles pristačiusioms merginoms. Jos buvo skirtingos – cilindras ir panama, kaubojiška ir šiaudinė… Kaip ir žodžiai – kokį ištarsim, tokiu jausmu ir pasidalinsim. Nuoširdus ačiū visiems, kūrusiems ir rėmusiems šventę  „Skambanti poezija“.

Straipsni parengė: Rūta Palubeckienė

Nuotraukos: Kristina Abrutienė

Respublikinis humoro vakaras „Šypt – Vypt“

Šiomis darganotomis dienomis, kai tiek aplink liūdnų žmonių, Pakražančio kultūros centras lapkričio 4 d. surengė respublikinį humoro vakarą „Šypt – Vypt“. Žalpių bendruomenės namų salė vos talpino visus, norinčius linksmai praleisti vakarą. Nuotaikingas programas pristatė  kolektyvai: Skaudvilės teatras „Atodanga“ (rež. Zita Jurevičienė), Butkiškės bendruomenės teatras „Teatradienis“ (rež. Jūratė Sankauskienė), Klovainių mėgėjų teatras „Klovainių dramkė“ (rež. Dalia Čeponienė), Natkiškių kultūros namų humoro grupė „Viedaras“ (vad. Rasa Armonienė), Pakražančio kultūros centro suaugusių dramos teatro atstovės (vad. Danutė Anankaitė). Visi kolektyvai buvo apdovanoti žiūrovų aplodismentais, padėkomis ir simbolinėmis dovanėlėmis. Todėl sakome, kad juokas – geriausias vaistas.

Straipsni parengė Rūta Palubeckienė

Nuotraukos Abru fotografija

Pakražančio seniūnijos bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“

Spalio 28 d. Žalpių bendruomenės namuose įvyko Pakražančio seniūnijos bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“.

Tai – paskutinis, penktasis renginys, iš projekto „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“. Pakražančio kultūros centras, bendradarbiaudamas su seniūnijos bendruomenėmis, suorganizavo tradicinį vakarą, kurio tema – uogų paslaptys. Visos bendruomenės išradingai papuošė stalus, paruošė nuotaikingus prisistatymus, dalyvavo įvairiose rungtyse.

Koncertinę programą pristatė ir vakarą vedė projekto „Alsėdžiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2022“ komanda iš Alsėdžių, Plungės r. Alsėdžių kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Sruojoks” (vad. Sandra Jazdauskienė) į šokio sūkurį įtraukė ir šventės dalyvius.

Kasmet šis bendruomenių vakaras turi savo temą. Bendruomenės grybavo, kasė bulves, spaudė obuolių sultis, kepė pyragus, uogavo ir kt. Kitais metais keliaus po – Indiją, Argentiną, Ispaniją, Suomiją.

Projektas, kurio dalis yra ir bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“, yra finansuojami Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisideda ir Kelmės rajono savivaldybė.

Straipsnį parengė Rūta Palubeckienė

Nuotraukos Abru Fotografijos

„Nuo Jurginių – lig Žolinių“

Šešioliktą respublikinę sūrių šventę „Nuo Jurginių – lig Žolinių“  sudarė renginių ciklas. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais Pakražančio kultūros centre galima apžiūrėti tautodailininkės Danutės Saukaitienės šieno skulptūrų parodą. Rugpjūčio 5 d. dalyvauta edukacinėse programose asociacijoje  „Valpainių sūriai“. Čia gaspadinė Dalia Zakarienė supažindino su sūrių gamybos procesu ir verslo sukūrimo galimybėmis, istorinės sūrininkystės tema paskaitą skaitė gastronomijos ir kulinarijos ekspertas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas, vyriausiasis mokslo darbuotojas, prof. dr. Rimvydas Laužikas. Tą pačią dieną, popiet, visi rinkosi į Pakražančio kultūros centrą, kur vyko susitikimas ir edukacija su tautodailininke Danute Saukaitiene.

              Rugpjūčio 7 d. Pakražančio kultūros centras visus sukvietė į šventę, kuri prasidėjo sūrininkių ir sūrių registracija. Vidurdienį Šventąsias Mišias Pakražančio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje už ūkininkus, šeimininkes ir derlių aukojo Pakražančio parapijos klebonas Eduardas Semaška. Po Šv. Mišių prasidėjo respublikinės sūrių šventės koncertinė programa, kurios metu scenoje apdovanota 11 šeimininkių ir 4 pieno ūkiai. Į šventę degustacijai pristatyti 27 įvairių skonių sūriai, o kur dar 410 sūrių, skirtų pardavimui. Džiugu, kad nei vieno sūrio neteko vežtis namo.  Programos metu scenoje visus pasveikino Pakražančio kultūros centro tradicinė kapela „Gers čiesas“, vad. L. Lapinskienė. Koncerto metu  scenoje pasirodė folkloro ansambliai ir tradicinės kapelos, atstovavusios visus Lietuvos etnografinius regionus:Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro folkloro ansamblis „Vainuta“, vad. J. Majienė (Mažoji Lietuva), Elektrėnų kultūros centro folkloro ansamblis „Runga“, vad. R. Vaičekonytė-Chveduk (Dzūkija), Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis „Sūduviai“, vad. J. Drunienė (Suvalkija), Salako kultūros namų kaimo kapela „Vaivoras“, vad.  D. Kisielienė (Aukštaitija), Raseinių kultūros centro tradicinės instrumentinės muzikos ansamblis „Dubysa“, vad. D. Maslauskas (Žemaitija).

Renginio metu visi susirinkusieji vaišinosi ne tik sūriais, bet ir tradiciškai Pakražančio seniūnijos bendruomenių kepama kiaušiniene. Taip pat organizuotos edukacijos, veikė pramogų zona vaikams.

Šventė baigėsi gyvo garso grupės „Kitava“ koncertu.

Sveikinimo žodį tarė svečiai: Kelmės rajono savivaldybės meras Ildefonsas Petkevičius, Kelmės rajono savivaldybės tarybos nariai: Vytautas Barkauskas ir Emilija Kvietkuvienė.

Renginio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Kelmės rajono savivaldybė ir, žinoma, šeimininkės, į šventę suvežusios savos gamybos sūrius, nes be jų, nebūtų ir šventės!

Parengė Laima Lapinskienė

ŠV. ONOS ATLAIDAI STULGIUOSE

Liepos 24-ąją Stulgiuose, tradiciškai šv. Mišiomis, sportinėmis varžybomis ir koncertais, paminėta viena iš gražiausių vasaros švenčių – Oninės.

Dieną Stulgių šv. Mato bažnyčioje šv. Mišias aukojo kunigas svečias Vytautas Ripinskis. Po jų, visas Onas ir Onutes palaimino Stulgių parapijos klebonas Eduardas Semaška, pasveikino – Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas, Lietuvos Respublikos seimo nario Remigijaus Žemaitaičio patarėjas Kęstutis Bilius, Kelmės rajono savivaldybės tarybos nariai Vytautas Barkauskas ir Zigmas Filipavičius. Muzikinį sveikinimą varduvininkėms, stulgiškiams ir visiems svečiams dovanojo Alsėdžių ir Žemaičių Kalvarijos kultūros centro mišrus choras „Alsėda“ (vadovė Kristina Kondrotienė).

Šią dieną, nuo ryto, prie bendruomenės namų, vyko sportinės varžybos. Jauni ir vyresni, vyrai ir moterys, galėjo išbandyti jėgas 3×3, tinklinio, baudų metimo, smiginio, virvės traukimo ir rankų lenkimo rungtyse. Geriausi sportininkai apdovanoti vakarinio renginio metu.

Vakare, koncertinės programos metu, vaikai dūko jiems skirtoje pramogų zonoje, pasirodymus dovanojo Kelmės neįgaliųjų draugijos mišrus vokalinis ansamblis „Svajonė“ (vadovas Romas Slunksnys) ir Kelmės kultūros centro Liolių skyriaus estradinė grupė „DARS“ (vadovas Saulius Jankeliūnas). Vakarinę programą užbaigė atlikėja, televizinių projektų dalyvė, KaYra.

2022-ųjų metų Oninės finansuojamos Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisideda Kelmės rajono savivaldybė. Šis ir dar keturi renginiai yra projekto „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“ dalis.

Parengė Laima Lapinskienė

Nuotraukos Kristinos Abrutienės

Mindauginių –Valstybės dienos minėjimo šventė Valpainiuose

                      Pakražančio seniūnijos Valpainių kaime liepos 6 d. Pakražančio kultūros centras, kartu su Valpainių kaimo bendruomene, organizavo Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo, šventę, kuri yra viena iš projekto  „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“ dalių.

                     Šalia Valpainių bendruomenės namų vyko sportinės varžybos ir estafečių rungtys. Šventės metu Valpainių kaimo bendruomenės pirmininkė Dalia Zakarienė, kartu su Pakražančio seniūnijos seniūnu Alfonsu Sakalausku, pasveikino į šventę susirinkusius  seniūnijos gyventojus ir svečius, taip pat buvo pagerbti 4 šventėje dalyvavę Mindaugai. Apdovanoti sportinių varžybų nugalėtojai, Valpainių kaimo ir šių apylinkių gyventojai, puoselėjantys grožį ir tvarkingai besitvarkantys savo sodybas.  Padėkota šventės rėmėjams ir geradariams.

Vakaro koncertinę programą dovanojo Aušrinė Zakaraitė, Akvilė Žukauskaitė ir Pakražančio kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai. Veikė vaikams skirta pramogų zona. 21:00 valandą visi jungėsi į visuotinę pilietinę akciją „Tautiška giesmė aplink pasaulį“. Šventinę programą vainikavo grupės „Tautinis brandas“ koncertas.

Parengė Rūta Palubeckienė

Joninių atlaidų šventė „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai” Pakražantyje

Pakražančio kultūros centras, įgyvendindamas projektą „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“, 2022 m. birželio 23-24 d., kartu su Grinių kaimo bendruomene, suorganizavo Joninių atlaidų šventę „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai“.

Joninių šventė šiais metais, įgyvendinant projektą, organizuota dvi dienas. Birželio 23 d. popietę Grinių kaimo bendruomenė, kartu su Pakražančio gimnazijos kūno kultūros mokytoju Alvydu Mišeikiu, visus sukvietė į sportines varžybas Pakražančio gimnazijos stadione. Šalia Pakražančio kultūros centro veikė pramogų zona vaikams. Vakaro koncertinę programą dovanojo Pakražančio kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai. Kelmės rajono savivaldybės tarybos nariai Vytautas Barkauskas ir Aldona Kvintufelienė, Pakražančio seniūnas ir Grinių bendruomenės pirmininkė Diana Milašienė pasveikino Jonus, Janinas ir Rasas, apdovanojo sportinių varžybų nugalėtojus, pagerbė šio krašto žmones savo darbais, kūryba ir originaliomis idėjomis puošiančius Pakražantį. Ir taip karštą vakarą dar labiau įkaitino grupės „Lietuvaičiai” koncertinis pasirodymas.

Birželio 24 d. prasidėjo Šventosiomis Mišiomis Pakražančio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje. Mišias aukojo šioje parapijoje anksčiau klebono pareigas ėjęs kunigas svečias  Vytautas Ripinskis. Po  Šv. Mišių bažnyčioje koncertinę programą atliko Šilalės kultūros centro moterų vokalinis kvartetas „Aitra“ (vad. Laima Petkuvienė).

Pakražančio parapijos bendruomenės nariai visiems, susirinkusiems į Šv. Jono Krikštytojo atlaidus, aikštėje šalia bažnyčios suorganizavo programą, kurioje pasirodė Kelmės diabeto klubo „Viltis“,  Kelmės TAU mišrus vokalinis ansamblis „Skambėk daina ir Kelmės armonikieriai.

Projektas, kurio dalis yra ir Joninių atlaidų šventė, yra finansuojami Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisideda ir Kelmės rajono savivaldybė.

Parengė  Laima Lapinskienė

Edukacinių renginių ciklas „Iš už pečiaus“

Pakražančio kultūros centras 2022 m. birželio  mėnesio pirmosiomis dienomis, jau ketvirtą kartą, įgyvendino vaikų edukacinių renginių ciklo „Iš už pečiaus“ projektą. Projekto metu paminėta  tarptautinė vaikų gynimo diena. Renginių ciklo dalyviais buvo Pakražančio gimnazijos 1-4 klasių mokiniai ir jų mokytojai. Įgyvendinant projektą per etninių tradicijų pažinimą ir perėmimą, regiono savitumą atspindinčias veiklas, ugdyti vaikų meniniai gebėjimai ir kūrybinė saviraiška, formuotos vaikų prigimtinės etnokultūrines vertybės bei bendrystės jausmas.

Dalyvaudami Pakražančio kultūros centre, bei išvykose organizuotose edukacinėse programose vaikai susipažino su amatais, kuriuos praktiškai išbandė patys, veiklų metu pasisėmė daug žinių, bei gerosios praktinės patirties. Edukacinių renginių ciklo programa skatino būti aktyviais dalyviais, leido kartu gerai praleisti laiką.

Projektas finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Kelmės rajono savivaldybės lėšomis.

Straipsnį parengė                     Rūta Palubeckienė

Žalpių krašto „Loskavos“ Švč. Marijos Maloningosios atlaidų šventė

                                      Pakražančio kultūros centras 2022 m. įgyvendina projektą „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“, kuris susideda ir 5 renginių, savo veiklomis apimančių keturias Pakražančio seniūnijos bendruomenes.

Projektą sudaro renginiai:

Žalpių krašto Švč. Marijos Maloningosios „Loskavos“ atlaidų šventė;
Pakražančio Joninių atlaidų šventė „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai“;
Valpainių Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo šventė;
Stulgiuose organizuojama Oninių atlaidų šventė;
Pakražančio kultūros centre vyksiantis tradicinis bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“.
Pakražančio kultūros centro, kartu su Žalpių kaimo bendruomene, organizuota Žalpių krašto Švč. Marijos Maloningosios „Loskavos“ atlaidų šventė, kaip unikalus reiškinys, atspindintis Kelmės krašto katalikišką etninį paveldą, gegužės 28-29 dienomis organizuota jau 90–ąjį kartą.
Gegužės 28 d. Žalpių kaimo bendruomenė sukvietė jaunimą į sportines varžybas, kurios, dėl lietingo oro, vyko Pakražančio gimnazijoje.
Popietę šalia Žalpių bendruomenės namų veikė užimtumo ir pramogų zona vaikams.
Pirmosios šventės dienos vakarą buvo apdovanoti sportinių varžybų nugalėtojai. Žalpių krašto jaunosios kartos atstovai, paruošti Pakražančio gimnazijos, Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos ir Pakražančio kultūros centro, parengė koncertinę programą „Dovana gimtinei“. Vakaro metu žalpiškius ir svečius linksmino populiariosios muzikos atlikėjų grupė „Vyšnios“.
2022 m. gegužės 29 d., visi susirinkusieji Žalpių Šv. Benedikto bažnyčioje, galėjo prisiminti apeigines kantičkines giesmes. Šv. Mišias aukojo Kelmės dekanas Mindaugas Grigalius, Žalpių parapijos klebonas Algimantas Žibėnas. Po Šv. Mišių bažnyčioje skambėjo Atrastieji Juozo Naujalio Motetai, kuriuos atliko sakralinės muzikos kolektyvai: Mišrus jaunimo choras Exaudi, meno vadovė ir dirigentė Vita Liaudanskaitė-Vaitkevičienė ir Schola Gregoriana Vilnensis merginų grupė, vadovė Živilė Tamaševičienė.
Pirmasis projekto renginys finansuotas Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės ir Kelmės rajono savivaldybės. Šį renginį taip pat parėmė ŽUB „Kerkasiai“, Dalia – Eleonora Butkienė ir Žalpių kaimo bendruomenė.

Parengė Laima Lapinskienė

„SKAMBANTI POEZIJA“

Poezija šiandien turi neeilinę galimybę tapti nepaprastai galinga. Kovo 25 dieną Pakražančio kultūros centre rinkosi poezijos, muzikos, šokio mylėtojai. 5 – ajame tradiciniame, regioniniame, pasaulinei poezijos dienai skirtame vakare „Skambanti poezija“, dalyvavo kolektyvai ir atlikėjai: Pakražančio kultūros centro solistė Aušrinė Zakaraitė, merginų šokių kolektyvas (vad. Gintarė Guželienė), suaugusių skaitovų kolektyvas (vad. Danutė Anankaitė), duetas Rūta Palubeckienė ir Saulius Venckus, Veliuonos kultūros centro solistas Naglis Mačėnas (akompaniatorė  Lina Lukošiene), Joniškio kultūros centro grupė „Ašalia“ (vad. Rita Kipšaitė – Balčiūnienė), skaitovė Vidutė Petraitienė, atlikėjai iš Klaipėdos Emilija Srelkauskytė, Ineta Matonytė, Naglis Ulevičius, Dominykas Raila.

Šventės dalyvius  pasveikino  Kelmės rajono savivaldybės tarybos nariai, LR seimo nario Remigijaus Žemaitaičio patarėjas Kęstutis Bilius ir šventės rėmėjas Vytautas Barkauskas.

Informacija parengė Rūta Palubeckienė

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas „Vieningi“

                      Kovo 10 dieną Pakražančio kultūros centre vyko iškilmingas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas „Vieningi“. Šiemet ypač vieningai pilna salė giedojo Lietuvos Respublikos himną, grojant Pakražančio gimnazijos pučiamųjų orkestrui (vad. V. Miklovas). Žiūrovus šildė  muzikos mokytojos V. Jagaudienės paruoštos dainos, Pakražančio kultūros centro šokėjų pasirodymai (vad. G. Guželienė) ir skaitovų eilės (vad. D. Anankaitė).

Anūkė, Pakražančio kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Rūta Palubeckienė, pristatė savo bočių, žinomą Žemaitijos tautodailininką, „Aukso vainiko“ laureatą Vytą Jaugėlą, kuris papasakojo, kaip, daugiau nei 60 metų, savo rankomis kuria visą Lietuvą apkeliavusius darbus. Jo nuostabūs kūriniai eksponuojami Pakražančio kultūros centre iki kovo 31 dienos. Maloniai kviečiame visus apsilankyti.

Informaciją parengė: Rūta Palubeckienė.

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimas – žygis „Einu už Lietuvą“

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Pakražančio kultūros centras visus kvietė į minėjimą-žygį „Einu už Lietuvą“. Vasario 15 dieną prie Grinių kaimo paminklo „Lietuva-100-Griniai“ rinkosi Pakražančio seniūnijos gyventojai, Pakražančio gimnazijos atstovai. Po meninės dalies, svečiai iš Raseinių rajono savivaldybės Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos jaunieji šauliai davė komandą žygiui. Grįžę vaišinosi koše ir karšta arbata. Visi minėjimo dalyviai pažiūrėjo Pakražančio kultūros centre eksponuojamą Pakražančio gimnazijos mokinių piešinių parodą (mokyt. S. Barauskaite), kurią galima aplankyti iki vasario 28 dienos.

Renginio organizatoriai bendruomenių atstovams įteikė trispalves žvakes, kaip simbolį, raginantį vasario 16 dieną suburti savo bendruomenes ir keliauti į žygį, nešant šviesos, šilumos ir vienybės žiburius.

Parengė Rūta Palubeckienė

Pakražančio seniūnijos bendruomenių vakaras

„Sveiks, kaimyne, eikš į talką“

Spalio 15 dieną Pakražančio kultūros centre vyko seniūnijos bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“. Nors šventė tradicinė, tema intriguojanti. Vakaro virtuvėje tradicinius patiekalus keitė „Gyvi patiekalai“ – balandėliai, silkė pataluose, netikras zuikis, skruzdėlynas. Savo kulinarinius sugebėjimus išbandė ir dalyviai. Šventinę nuotaiką kūrė Pakražančio kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai, virtuvėje sukosi renginio vedėja Rūta Palubeckienė. Bendruomenės išlydėtos netuščiomis: jos gavo užduotį kitų metų šventei. Jau dabar nekantru…

„Jaunimas – aktyvus – veiklus“

Pakražančio kultūros centras, bendradarbiaudamas su Pakražančio gimnazija, 2021 m. rugsėjo 26-27 dienomis organizavo jaunimo užimtumo stovyklą „Jaunimas – aktyvus – veiklus“. Tai paskutinis, penktasis projekto „Bendruomenių stiprybė – jaunoji karta“, renginys. Stovyklos metu, Pakražančio gimnazijoje organizuotos šios veiklos: diskusijos jaunimui aktualiomis temomis su psichologe V. Servutiene, muzikinė viktorina, įvairūs žaidimai, zumbos šokių treniruotė, muzikos vakaras su grupe „Lietuvaičiai“, paskaita apie saugų elgesį kelyje, žygis po Pakražančio apylinkes bei sportinės varžybos. Veiklos orientuotos į įgūdžių lavinimą bei visapusišką asmenybės tobulinimą. Stovyklos metu siekta, kad poilsis būtų aktyvus ir pilnavertis, apimantis ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. Stovyklautojai skatinti  bendrauti ir bendradarbiauti, geriau pažinti save ir vienas kitą, padėti vienas kitam, siekti bendrų tikslų.

                  Jaunimui skirta stovykla, kaip ir visas projektas „Bendruomenių stiprybė – Jaunoji karta“,  finansuota Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisidėjo ir Kelmės rajono savivaldybė.

Parengė Laima Lapinskienė

„Atminties kelias 1941 – 2021“

Minint Holokausto pradžios Lietuvoje metines ir įprasminant aukų atminimą, rugsėjo 20 dieną organizuotas žygis, kurio metu sutvarkyta Kuprės miške esanti masinė žydų kapavietė. Rugsėjo 23 – ąją, Lietuvos žydų genocido atminties dieną, Pakražančio kultūros centras, kartu su Pakražančio gimnazijos 3G ir 4G klasėmis bei istorijos mokytoja A. Šarlauskaite, aplankė Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro muziejų, kur buvo supažindinti su Kražių istorija bei miestelio žydų bendruomenės gyvenimu ir likimu. Apžiūrėję muziejų, lankėsi kultūros centro galerijoje, kurioje eksponuojama Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus parengta kilnojamoji paroda „ Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa “. Šiurpas, siaubas, neviltis krėtė kūną, skaitant istorijas… Mirčiai vežtų žydų keliu, nuvyko pagerbti mūsų seniūnijoje, Kuprės miške, nužudytų aukų atminimą. Dalyviai pagerbė žuvusiųjų atminimą, padėdami ant paminklo po akmenėlį. Istorijos negalima pamiršti…

Parengė Rūta Palubeckienė

Šv. Onos atlaidai Stulgiuose: Šv. Mišios, daug sporto ir tautiniai šokiai

 Oninės – viena iš gražiausių ir šilčiausių vasaros švenčių, dar vadinama Nokiu arba Sirpstu. Juk liepos pabaigoje kaip niekad sirpsta uogos, noksta vaisiai, javai. Tradiciškai šią dieną  Stulgiuose rengiami šv. Onos atlaidai. Šiemet liepos 25 d. Oninės paminėtos šv. mišiomis, sportinėmis varžybomis ir koncertais.

Dieną Stulgių šv. Mato bažnyčioje mišias aukojo kunigas Andriejus ir Stulgių parapijos klebonas Eduardas Semaška. Po jų visas Onas ir Onutes sveikino klebonas, Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, verslininkas, Tarybos narys Ildefonsas Petkevičius. Muzikinį sveikinimą varduvininkėms ir visiems svečiams dovanojo Pakražančio kultūros centro liaudiškos muzikos kapela (vadovas Saulius Venckus). Renginį vedė buvusi kultūros centro darbuotoja Stulgiuose Audronė Bubulienė.

Tuo metu prie bendruomenės namų vyko sportinės varžybos. Jauni ir vyresni, vyrai ir moterys galėjo išbandyti jėgas krepšinio, tinklinio, baudų metimo, smiginio, virvės traukimo ir rankų lenkimo rungtyse. Geriausi sportininkai apdovanoti vakarinio renginio metu.

Vakare nepabūgę karščio pasirodymus dovanojo Raseinių rajono kultūros centro Ariogaloje tautinių šokių kolektyvas „Sutartinis“ (vadovė Marytė Kvietkuvienė), Plungės r. Alsėdžių kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Sruojoks“ (vadovė Sandra Jazdauskienė) ir Šilalės kultūros centro šokių kolektyvas „Mainytinis“ (vadovė Laima Andrejauskienė). Renginį vedė Toma Andrulytė. Vakarinę programą užbaigė atlikėjas, televizinių projektų dalyvis Deividas Bastys.

2021-ųjų metų Oninės finansuojamos Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisideda Kelmės rajono savivaldybė. Šis ir dar keturi renginiai yra projekto „Bendruomenių stiprybė – jaunoji karta“ dalis.

Parengė Toma Andrulytė

Mindauginės – Valstybės dienos minėjimo šventė Valpainiuose

      Pakražančio seniūnijos Valpainių kaime liepos 6 d. Pakražančio kultūros centras, kartu su Valpainių kaimo bendruomene, organizavo Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo šventę, kuri yra viena iš projekto  „Bendruomenių stiprybė – jaunoji karta“ dalių.

     Mindauginių šventė tradiciškai prasidėjo ryte, šalia Valpainių kaimo bendruomenės, buriant jaunimo komandas sportinėms varžyboms. Varžybų organizatoriai ir iniciatoriai buvo Valpainių kaimo jaunimas. Varžybose dalyvavo komandos iš Kražių, Raseinių, Pašiaušės, Šaukėnų, Karklėnų ir Valpainių.  Dalyviai varžėsi: krepšinio, tinklinio, virvės traukimo, estafečių ir baudų mėtymo rungtyse.

     Vaikus kūrybinei veiklai pakvietė animatoriai.

     Vakaro programoje sveikinimo žodį tarė seimo nario Remigijaus Žemaitaičio patarėjas Kęstutis Bilius. Valpainių bendruomenės pirmininkė Dalia Zakarienė, kartu su Pakražančio seniūnijos seniūnu Alfonsu Sakalausku, pasveikino į šventę susirinkusius Mindaugo vardą turinčius seniūnijos gyventojus ir svečius. Taip pat buvo apdovanoti sportinių varžybų nugalėtojai, Valpainių kaimo ir šių apylinkių gyventojai, puoselėjantys grožį ir tvarkingai besitvarkantys savo sodybas.  Dėkota šventės rėmėjams ir geradariams.

    Vakaro šventinės programos metu gausiai susirinkę valpainiškiai ir svečiai gėrėjosi Aušrinės Zakaraitės, Šokių studijos „Next step“ kolektyvo „Solo latino“ (vad. B. Lendevičienė), Asociacijos „Veiksmas“ (vad. J. Žakarienė) ir Užvenčio kultūros centro merginų šokio grupės „SeLever“ (vad. A. Laurinavičiūtė) atliekamais šokiais. Programoje visi susirinkusieji jungėsi į akciją „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ ir 21.00 val. giedojo „Tautišką giesmę“. Na, o vėliau visus linksmino grupės „Bernužėliai“ koncertinė programa.

      Ši šventė finansuota Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis, prie kurių prisidėjo ir Kelmės rajono savivaldybė.

Parengė Laima Lapinskienė

Joninių atlaidų šventė „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai” Pakražantyje

Pakražančio kultūros centras įgyvendindamas projektą „Bendruomenių stiprybė – jaunoji karta“, 2021 m. birželio 24 d., kartu su Grinių kaimo bendruomene, suorganizavo Joninių atlaidų šventę „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai“.

Joninių atlaidų šventė prasidėjo Šventosiomis Mišiomis Pakražančio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje, Mišias aukojo Pakražančio parapijos klebonas Eduardas Semaška ir kunigas svečias  Vaidas Mikalčius iš Joniškio raj. Vėliau šventei persikėlus į aikštę šalia bažnyčios vyko koncertinė programa, kurios metu pasveikinti Jonai, Janinos ir Rasos. Varduvininkus sveikino ir dovanas jiems įteikė Pakražančio parapijos klebonas Eduardas Semaška, Kelmės rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kelmės skyriaus pirmininkas Vytautas Barkauskas, Pakražančio seniūnijos  seniūnas Alfonsas Sakalauskas, Grinių kaimo bendruomenės pirmininkas Zigmas Gaidauskas.

Koncertinę programą dovanojo Kelmės A. Lipeikoms menų mokyklos šokėjos (vad. L. Monkevičienė), Raseinių rajono kultūros centro Nemakščiuose moterų šokių kolektyvas (vad. Živilė Lembutienė ), Nevarėnų kultūros centro moterų šokių grupė „BudIngos“ (vad. Inga Budginienė). Ir taip karštą orą dar labiau įkaitino grupės „Žemaitukai” koncertinis pasirodymas. Vaikai susikaupusią energiją išliejo pramogų zonoje, skirtoje vaikams.

Projektas, kurio dalis yra ir Joninių atlaidų šventė yra finansuojami Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos lėšomis prie kurių prisideda ir Kelmės rajono savivaldybė.

Parengė Laima Lapinskienė

Žalpių krašto „Loskavos“ Švč. Marijos Maloningosios atlaidų šventė.

                                      Pakražančio kultūros centras 2021 m. įgyvendina projektą „Bendruomenių stiprybė – jaunoji karta“, kuris susideda ir 5 renginių, savo veiklomis apimančių keturias Pakražančio seniūnijos bendruomenes ir Pakražančo gimnazijos bendruomenę.

                                      Projektą sudaro penki renginiai:

Žalpių krašto Švč. Marijos Maloningosios „Loskavos“ atlaidų šventė;

Pakražančio Joninių atlaidų šventė „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai“;

Valpainių Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo šventė;  

Stulgiuose organizuojama Oninių atlaidų šventė;

Pakražančio gimnazijoje  bus surengta jaunimo užimtumo stovykla „Jaunimas – aktyvus – veiklus“.

                      Žalpių krašto Švč. Marijos Maloningosios „Loskavos“ atlaidų šventę galima laikyti pirmuoju unikaliu reiškiniu, atspindinčiu Kelmės krašto katalikišką etninį paveldą. Šventė gegužės 29-30 dienomis organizuota jau 89 –ąjį kartą.

                      Pakražančio kultūros centro, kartu su Žalpių bendruomene, rengiama religinė Loskavos šventė yra iki šių dienų išlikęs katalikiškojo paveldo reiškinys, atspindintis šios vietovės etnografines ypatybes, regiono savitumą, bendruomenės žmonių gebėjimą pratęsti, perduoti, giedoti senąsias katalikiškasgiesmes, gebėjimą burti visuomenę.

Jau gegužės 29 d. rytą Žalpių kaimo bendruomenės namuose Žalpių krašto šeimininkės šeimininkavo ir mokė šio kaimo ir aplinkinių vietovių jaunosios kartos atstovus kepti bandeles ir raugti girą. Popietę vaikai ir jaunimas dalyvavo ir savo kūrybiškumą ugdė piešimo ant vandens edukaciniuose užsiėmimuose. Pramogų zonoje, skirtoje vaikams, išliejo susikaupusią energiją.

                      Vakaro metu Žalpiškiai ir svečiai rinkosi pasiklausyti linksmos muzikos ansamblio „Padkava“ (vad. Alvydas Juodviršis) koncerto.

                      2021 m. gegužės 30 d. Žalpių bendruomenės kieme Žalpių parapijos klebonas Algimantas Žibėnas aukojo Šv. Mišias. Visi susirinkusieji turėjo galimybę prisiminti apeigines kantičkines giesmes, pasigrožėti surengta vaikų piešinių ant vandens paroda.

                      Po šventųjų mišių paminėtas Žalpių miestelio 460-tasis jubiliejus, surengtas sakralinės muzikos atlikėjų koncertas. Koncerte skambėjo sakralinė muzika nuo liaudies ir tradicinių giesmių iki populiariųjų ir rimtosios muzikos kūrinių. Programas dovanojo Tauragės rajono Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ atstovės (vad. Jolanta Kažukauskienė), Vadžgirio muzikos mylėtojų klubo „Mūza“ atstovai Lina Lukošienė ir Naglis Mačėnas, Pasvalio kultūros centro Joniškėlio skyriaus vokalinis ansamblis „Kvinta“ (vad. Jolanta Giedraitienė).

Projektinis renginys finansuotas Nacionalinės mokėjimo agentūros prie žemės ūkio ministerijos, Kelmės vietos veiklos grupės ir Kelmės rajono savivaldybės.

Parengė Laima Lapinskienė

„Skambanti poezija“

                      Kovo 21 – ąją, minint Pasaulinę poezijos dieną, kiekvienas savo namuose buvo pakviestas prie ekranų ir tapo jau tradicinio renginio „Skambanti poezija” dalyviu. Tai, kas atrodė neįmanoma dėl karantino suvaržymų, visus suvienijo. Šventė buvo kitokia. Pakražančio kultūros centras, subūrė mums visiems pažįstamus meno mylėtojus, kilusius iš Kelmės rajono, dabar išsibarsčiusius po pasaulį. Jie kūrė čia, nenustojo to daryti ir tenai. Daivai Vasiliauskaitei, gyvenančiai Švedijoje, poezija padeda išgyventi sunkumus ar užplūstančias niūrias mintis… Ji pasirinko paskaityti H. Radausko eilėraštį „Kalnuose“. Valpainiškė Gaisva Deikutė, dabar gyvenanti Londone, pirmąsias kūrybos pamokas gavusi mūsų kultūros centre, dovanojo nuoširdžią savo kūrybos dainą, skirtą mamai. Laimutė Tiškuvienė iš Nyderlandų iki šiol nepamiršta Kražantės ir dovanojo savo kūrybos dainą apie ją. Ritai Jurgaitienei poezija – tarsi meditacija, malda. Iš Vokietijos ji mums paskaitė du mylimiausius savo eilėraščius. Visų širdis dar karta suvirpino nuostabus Dianos Tiškovaitės ir jos draugės Faustos duetas (Belgija). Vilma Zonienė, gyvendama Norvegijoje, nepamiršo kūrybos. Abejingų nepaliko jos kurti eilėraščiai „Atsukit laikrodžius“ ir „Kas aš“. Tarptautinį mūsų renginį užbaigė charizmatiškasis  Romas Bubulas su draugėmis  iš Vokietijos.

Parengė Rūta Palubeckienė

2020-08-15. Respublikinė sūrių šventė ,,NUO JURGINIŲ – LIG ŽOLINIŲ”

Pakražančio kultūros centro Jurginių proga rengiama Respublikinė sūrių šventė šiais metais nusikėlė į Žolinių šventę. Atitinkamai pasikeitė ir šventės pavadinimas iš „Jurgis, Jorgis ir Jurgelis – skamba jis visom tarmelėm“, jis pasikeitė į  „Nuo Jurginių – lig Žolinių“. Visą šį laiką jungia žaliuojanti gamta, dovanojusi žolynus, kurie taip reikalingi karvytėms, ožkytėms, avytėms, kurios mums duoda pieno, o darbščiosios gaspadinės iš jo prispaudžia, prigamina pačių įvairiausių sūrių. Tad viskas čia labai gražiai susiriša.

Šventė tradiciškai pradėta Šventosiomis Mišiomis Pakražančio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje, kurias aukojo Pakražančio klebonas Eduardas Semaška. Po Šventųjų Mišių susirinkusius į šventę linksmino Pakražančio kultūros centro tradicinė kapela „Gers čiesas“ (vad. L. Lapinskienė), Šakių rajono Griškabūdžio kultūros centro folkloro ansamblis „Nova“ (vad. N. Černevičienė), Radviliškio rajono Pociūnėlių kultūros namų folkloro ansamblis „Garduva“ (vad. G. Vorienė), Birštono kultūros centro folkloro ansamblis „Raskila“ (vad. R. Ruočkienė), Šilutės kultūros ir pramogų centro folkloro ansamblis „Verdainė“ (vad. R. Jokubaitytė). Renginį vedė Pakražančio kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė R. Palubeckienė ir Grinių bendruomenės pirmininkas Z. Gaidauskas.

 Į respublikinę sūrių šventę savo sūrius pristatė 19 šeimininkių, pagaminusių 36 sūrius.

 Pristatyti sūriai buvo degustuojami ir gavo nominacijas. Balčiausias sūris „Baltoji gulbė“ išrinktas R. Kalvaitienės, pikantiškiausias sūris „Dilgėlių“ – E. Markevičienės, saldžiausias sūris „Vasarėlė“- V. Vyšniauskaitės, margiausias sūris „Margumėlis“ – Pociūnelių bendruomenės ir aštriausias sūris „Su česnakais“- K. Baltutienės.

 Šventėje sūrių buvo ne tik iš Kelmės rajono ir Pakražančio seniūnijos, bet ir iš Šiaulių, Radviliškio, Birštono, Mažosios Lietuvos ir Zanavykų krašto.

 Šventė tradiciškai baigtavaišinantis į sūrių šventę suvežtais sūriais ir tradicine bendruomenių kepta kiaušiniene bei linksminantis, skambant grupės „Nešpietni bernai“ muzikinei programai.

 Renginys finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Kelmės rajono savivaldybės lėšomis.

2020-07. Vasaros stovykla „SVEIKAI, ETIŠKAI, ESTETIŠKAI IR POZITYVIAI“.

Liepos 21-22 dienomis vyko vasaros stovykla „SVEIKAI, ETIŠKAI, ESTETIŠKAI IR POZITYVIAI“.

Stovyklos dalyvės dalyvavo programose:

*Paskaita-edukacinė programa „Natūrali kosmetika natūraliam grožiui“ ;

*Protmūšis;

*Zumbos šokių programa;

*Paskaita „Laiminga čia ir dabar“ ;

*Kino vakaras;

*Pėsčiųjų žygis (7 km.);

*Fizinių pratimų edukacinė veikla „Aktyvus rytas“ ;

*Edukacinė paskaita „Sveika ir subalansuota mityba;

Ir daug įsimintinų akimirkų….

2020-07-06. Pilietinė visuotinė akcija „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ Griniuose

Liepos 6 dieną 21 valandą vietos laiku, lietuviai visame pasaulyje gieda „Tautišką giesmę“. Esame vienintelė tauta, kurios himnas vieną dieną metuose apskrieja visą Žemės rutulį.

Prie šios unikalios iniciatyvos jungėsi ir Pakražančio kultūros centras. Susirinkęs gausus Pakražančio seniūnijos gyventojų būrys, savo balsais ir širdimi nutiesė vienybės tiltą, kartu sugiedant Tautišką giesmę.

Neišsibėgioti, dar pabūti drauge, pabendrauti kvietė Pakražančio kultūros centro vokalinis tercetas (vad. Saulius Venckus).

2020-07-06. Atminimo lentos atidengimo iškilmės Žalpiuose

Liepos 6 dieną prie Žalpių kraštotyros muziejaus rinkosi gausus būrys žalpiškių ir garbių svečių. Vyko atminimo lentos, skirtos Lietuvos švietėjui, rašytojui, spaudos darbuotojui, politiniam veikėjui, 1917 m. Vilniaus konferencijos dalyviui, 1920 m. Steigiamojo Seimo, Antrojo ir Trečiojo Seimo atstovui Kazimierui Raliui (1885 – 1957) atidengimo iškilmės.

Iškilmingą atidengimo ceremoniją, nuskambėjus trimito garsams, pradėjo Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, lentą atidengė Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas Egidijus Ūksas ir Kazimiero Ralio sūnus Dobilas Ralys. Dedikacines salves atliko Lietuvos Šaulių Sąjungos garbės sargybos kuopos šauliai.

Pranešimą apie Kazimiero Ralio veiklą perskaitė Žalpių bendruomenės pirmininkė Alina Žalandauskienė. Sveikinimo žodį tarė renginyje dalyvavę svečiai: Seimo narė Gintarė Skaistė, kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Audrius Skaistys, Kelmės rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Irena Janušienė, Kazimiero Ralio sūnus Dobilas Ralys, žurnalistas Bronislovas Klimašauskas. Šventę paįvairino Pakražančio kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai: merginų šokių (vad. Gintarė Guželienė), vaikų skaitovų (vad. Danutė Anankaitė), vokalinis tercetas (vad. Saulius Venckus).

2020-07-05. Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo šventė Valpainių kaimo bendrumenėje.

2020 m. liepos 5 dieną Pakražančio seniūnijoje Valpainių kaime 17 – tus metus, buvo organizuota Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos šventė. Tai šventė, kurianti savo tradicijas, kartą metuose masiškai sutelkianti visus Valpainių kaimo gyventojus ir iš šio krašto išvykusius kraštiečius bei svečius.

Mindauginių šventė tradiciškai prasidėjo sportinėmis varžybomis, kurios nustebino sportininkų gausa. Komandos susirinko net iš Raseinių r., Šiaulių r., Šilalės r., Kelmės r., ir kt. Sportinės varžybos, prasidėjusios 10:00 valandą, tęsėsi net iki 18:00 val. 20:00 valandą prie Valpainių kaimo bendruomenės namų visų laukė šventinė programa, kurią pradėjo Pakražančio kultūros centro merginų šokių kolektyvas (vad. Gintarė Guželienė). Nors šią šventę minėjome viena diena ankščiau, visi susirinkę sugiedojo Tautišką giesmę. Šventės metu bendruomenės pirmininkė Dalia Zakarienė ir Pakražančio seniūnijos seniūnas Alfonsas Sakalauskas apdovanojo varduvininkus – Mindaugus. Neliko nepastebėtos gražiausios Valpainių sodybos, apdovanotas gausus būrys sportininkų. Koncertinę programą dovanojo Pakražančio kultūros centro merginų šokių kolektyvas (vad. G. Guželienė), vokalinis tercetas (vad. Saulius Venckus), liaudiška kapela (vad. Saulius Venckus), Valpainių kaimo bendruomenės jaunosios kartos atstovės

2020-06-24. JONINIŲ ATLAIDŲ ŠVENTĖ ,,SUSPINDO KRIŠTOLO RASA LAUKŲ ŽOLYNAI”

Joninių atlaidų šventė prasidėjo Šv. Mišiomis. Po mišių visų susirinkusių prie bažnyčios aikštelėje laukė šventinis koncertas, koncertinę programą dovanojo Pakražančio kultūros centro merginų šokių kolektyvas (vad. G. Guželienė) bei vokalinis tercetas (vad. S. Venckus).

Pakražančio seniūnijos seniūnas A. Sakalauskas kartu su parapijos klebonu E. Semaška ir Kelmės rajono tarybos nariu V. Barkausku pasveikino ir apdovanojo visus susirinkusius varduvininkus.

Šventėje koncertavo svečiai iš Kelmės kultūros centro Liolių skyriaus grupės ,,DAR’S ir Džestina (vad. Romas Slunksnys).

2020-03-11 Lietuvos Nepriklausomybės ir Kazimiero Ralio 135-ųjų gimimo metinių minėjimo šventė -“Šviesos ir žinių skleidėjas”.

Lietuvos Nepriklausomybės ir Kazimiero Ralio 135-ųjų gimimo metinių minėjimo šventė -“Šviesos ir žinių skleidėjas”.

2020 m. kovo 11 dieną, Pakaražančio kultūros centras bendradarbiaudamas su Pakražančio gimnazija, Žalpių parapijos bažnyčios klebonu, Žalpių bendruomene, biblioteka ir muziejumi renginyje „Šviesos ir žinių skleidėjas” paminėjo Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį ir Kazimiero Ralio 135-ąsias gimimo metines. Dėkojame visiems už tai, kad šventėme LAISVĘ

„BENDRUOMENIŲ STIPRYBĖ – GYVOJOJE TRADICIJŲ RAIŠKOJE“

Pakražančio kultūros centras 2019 metais pagal Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės 2016 – 2023 metų vietos plėtros strategijos priemonės „Kaimo tradicijų puoselėjimas, mokomųjų, švietėjiškų veiklų rėmimas“ veiklos sritį „Kultūros savitumo ir tradicijų išsaugojimo, sveikos gyvensenos ir aktyvaus poilsio skatinimas“ įgyvendino projektą „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“. Projektu siekta per tradicijų pažinimą, perėmimą, puoselėjimą, kultūros sklaidą bei regiono savitumo puoselėjimo veiklas, ugdančias meninius gebėjimus ir kūrybinę saviraišką, atskleisti ir populiarinti regiono kultūros tradicijų ir papročių savitumą, formuoti ir stiprinti įvairių gyventojų grupių vertybes ir bendruomeniškumo jausmą.

Įgyvendinant projekto tikslus organizuoti 6 renginiai:

  • Švč. Marijos Maloningosios „Loskavos“ atlaidų šventė Žalpiuose;
  • Trijų kartų edukacinių renginių ciklą  „Iš už pečiaus“ Pakražančio kultūros centre;
  • Joninių atlaidų šventė „Suspindo krištolo rasa laukų žolynai“ Pakražantyje;
  • Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo šventė Valpainiuose; 
  • Šv. Onos atlaidų šventė Stulgiuose;
  • Tradicinis bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“ Pakražančio kultūros centre.

Pakražančio kultūros centrui įgyvendinant projektą „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“ prie organizuotų renginių savo funkcijomis ir veiklomis prisidėjo visos Pakražančio seniūnijos (Grinių, Žalpių, Valpainių ir Stulgių) bendruomenės, Pakražančio gimnazija ir Pakražančio seniūnija.

Projektas koofinansuotas Pakražančio kultūros centro spec. lėšomis, ŽŪB „Kerkasiai“ ir ūkininko Vytauto Barkausko parama.

„Sveiks, kaimyne, eikš į talką“

Spalio 18 d.  Pakražančio kultūros centre organizuotas tradicinis bendruomenių vakaras „Sveiks, kaimyne, eikš į talką“, sukvietęs visas keturias (Grinių, Žalpių, Valpainių ir Stulgių) Pakražančio seniūnijos bendruomenes. Šiame vakare bendruomenės pasidžiaugė nuveiktais darbais, atskleidė  kūrybiškumą bei po nuveiktų darbų gaivino pasilinksminimo tradicijas.

                      Kiekvienais metais šventei yra sugalvojama tema, į kokią talką yra kviečiamos bendruomenės. Būta bulvių, pyragų, obuolių, moliūgų temomis organizuotų švenčių. 2019 m. bendruomenių vakaro tema vaisių ir daržovių sultys. Šia tema bendruomenės parengė bei visiems susirinkusiems į šventę pademonstravo savo prisistatymus, pasipuošė savo bendruomenių stalus.

      Koncerto metu grojo Kelmės rajono liaudies kapelos: Tytuvėnų kultūros centro Mockaičių skyriaus kaimo kapela „Po liepom“ (vad. Raimonda Pranskevičienė), Šaukėnų kultūros ir amatų centro kaimo kapela „Meldai“ (vad. Algirdas Raubickas), Pakražančio kultūros centro liaudiška kapela (vad. Saulius Venckus) ir svečiai – Skuodo rajono kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Bartuva“ (vad. Vidmantas Valinskis). Bendravimas ne tik tarp savo seniūnijos bendruomenių, bet ir tarp rajono kultūros centrų leido dar labiau sustiprinti bendruomeniškumo ir tapatumo jausmą. Vakaronės metu, koncertavo gyvos muzikos atlikėjų grupė „Bonus“.

                     Linkėjimus ir sveikinimus susirinkusiems į šventę išsakė naujai paskirtas Pakražančio parapijos klebonas Eduardas Semaška, Kelmės rajono savivaldybės vice meras Egidijus Ūksas, Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Laivienė, Tarybos nariai Vytautas Barkauskas ir  Ildefonsas Petkevičius, Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas ir Pakražančio kultūros centro direktorė Laima Lapinskienė.

      Ši šventė užbaigė 6 renginių ciklą, projektą „Bendruomenių stiprybė – gyvojoje tradicijų raiškoje“, kuris buvo finansuojamas Nacionalinės mokėjimo agentūros prie žemės ūkio ministerijos ir Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės.

Šv. Onos atlaidų šventė Stulgiuose

2019 m. liepos 28 d Oninės Stulgiuose – vasaros atlaidų šventė, kurios metu daugelis moterų pažymi varduves – šventą Oną. Į šią  Oninių atlaidų šventę kviestos visos Pakražančio seniūnijos Onos ir Onutės, kad ir kuriai bendruomenei priklausytų.

                Stulgių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje, kaip ir daugelyje Lietuvos bažnyčių, vyko Šv. Onos atlaidai, po kurių pagerbtos ir pasveikintos visos į šventę susirinkusios Onos ir Onutės. Sveikinimo žodžius ir dovanas joms skyrė Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Laivienė, Stulgių parapijos klebonas Saulius Sausdravas ir Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas.

                      Atsižvelgiant į tai, kad Oninių liaudišką sampratą taikliausiai nusako priežodis: „Šventa Ona – duonos ponia“, po Šv. Mišių buvo organizuota Duonos kelio edukacinė programa, kurios metu pristatytas duonos kelias, vyko žaidimai, ant laužo buvo galima kiekvienam išsikepti duonos riestainį. Bažnyčios šventoriuje koncertavo Kauno rajono Vandžiogalos laisvalaikio salės tradicinė kapela (vad. Andrius Morkūnas), Raseinių rajono kultūros centro Kalnujuose Liaudiška muzikos kapela „Kalnuja“ (vad. Kęstutis Klikna),  Kelmės miesto bendruomenės armonikierių kapela „Sūkurys“ (vad. Justinas Kasparas). Vėliau koncertinę programą tęsė estradinės muzikos atlikėjų grupė „Drovuoliai“.

                       Šalia bendruomenės namų nuo ryto iki pietų ir pavakarę vyko sportinės varžybos. Stulgių kaimo bendruomenės pirmininkė Nijolė Katkauskienė ir Stulgių seniūnaitė Jovita Kadienė, kartu su Stulgių bendruomenės nariais, šeimininkavo ir ruošė bendruomenės prieigas vakaro programai. Gegužinės metu dar kartą pagerbtos Stulgių bendruomenės Onutės, apdovanoti sportinių varžybų nugalėtojai. Gegužinėje, šalia Stulgių bendruomenės namų, skambias dainas ir gerą nuotaiką dovanojo muzikantai Vaišvilai iš Papilės.

Šventė suburia ne tik kaimo gyventojus, bet ir jų artimuosius, bičiulius, išvykusiuosius.

Šventę rėmė: Nacionalinė Mokėjimo agentūra prie žemės ūkio ministerijos ir Kelmės Krašto partnerystės vietos veiklos grupė, Žemės ūkio bendrovė „Kerkasiai“, Uždaroji akcinė bendrovė „Šarvytela“, ūkininkai Rima ir Romantas Sirvidai, Erika ir Alvydas Gestautai, Stulgių kaimo bendruomenė.

Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo šventė Valpainiuose

Liepos 6 d.  Pakražančio kultūros centras kartu su Valpainių kaimo bendruomene suorganizavo Mindauginių – Valstybės dienos minėjimo šventę. Tai šventė, kurianti savo tradicijas, kartą metuose masiškai sutelkianti visus Valpainių kaimo gyventojus ir iš šio kaimo išvykusius kraštiečius.

                  Mindauginių šventė tradiciškai prasidėjo ryte šalia Valpainių kaimo bendruomenės, buriant komandas sportinėms varžybos. Varžybose dalyvavo komandos ne tik iš Kelmės rajono bendruomenių, bet ir iš Raseinių rajono. Komandos ir pavieniai varžybų dalyviai varžėsi: krepšinio, tinklinio, virvės traukimo, estafečių, smiginio ir kt. rungtyse. Komandoms teisėjavo Pakražančio seniūnijos seniūnas Alfonsas Sakalauskas.

                 Mažuosius šventės dalyvius nuo pietų edukaciniams ir žaidybiniams užsiėmimas kvietė Pakražančio kultūros centro choreografė ir mėgėjų meno kolektyvų vadovė. Užsiėmimų metu vaikai kūrė muzikinę pasaką „Mindaugėlio sapnas“, piešė „Karališką Lietuvą“, linksminosi ant batuto.

                 Vakaro programa buvo pradėta vaikų sukurtu muzikiniu pasakojimu  bei nupieštų piešinėlių parodos pristatymu. Šventės programa yra reikšminga ir išskirtinė, vienijanti ne tik Pakražančio seniūnijos Valpainių kaimo apylinkes, kraštiečius, bet ir visą seniūniją bei visus pasaulyje „išsibarsčiusius“ lietuvius, nes visi susirinkusieji jungėsi į akciją „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ ir  21.00 val. giedojo „Tautišką giesmę“. Programos metu pasveikinti į šventę susirinkę Mindaugo vardą turintys seniūnijos gyventojai ir svečiai. Apdovanoti sportinių varžybų nugalėtojai, Valpainių kaimo ir šių apylinkių gyventojai, puoselėjantys grožį ir tvarkingai besitvarkantys savo sodybas. Šventės metu savo šokį pristatė Valpainių kaimo bendruomenės merginos. Koncertinėje programoje skambias dainas ir linksmą muziką dovanojo Šilalės kultūros centro linksmos muzikos ansamblis „Padkava“ (vad. Alvydas Juodviršis).

Šventę rėmė Lietuvos nacionalinė mokėjimo agentūra, Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupė, bei vietiniai Pakražančio seniūnijos gyventojai.

Parengė   Laima Lapinskienė

„Suspindo krištolo rasa laukų žolynai“

Birželio 24 dieną Pakražančio seniūnijos gyventojai tradiciškai susibūrė į Joninių šventę. Dar prieš šventės pradžią Pakražančio seniūnijos jaunimas susirinko kupoliauti bei pinti vainikus. Šiais metais Joninių šventė prasidėjo ypatingai. Pakražančio Šv. Mergelės Marijos bažnyčioje buvo minimi ne tik Šv. Jono atlaidai, bet vyko ir Sutvirtinimo sakramentas. Mišias aukojo jo ekscelencija Šiaulių vyskupijos vyskupas Eugenijus Bartulis.

 Šventei persikėlus iš bažnyčios į šalia jos esančią aikštelę, Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas, Grinių kaimo bendruomenės pirmininkas Zigmas Gaidauskas bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kelmės skyriaus pirmininkas Vytautas Barkauskas pagerbė ir apdovanojo visus Jonus, Janinas ir Rasas. Iš gausybės vainikų buvo išrinkti patys gražiausi. Šventę tęsė koncertinė programa, kurioje pasirodė Pakražančio kultūros centro merginų šokių kolektyvas (vad. Gintarė Guželienė), solistė Emilija Strelkauskytė (vad. Viktorija Jagaudienė), Pakražančio kultūros centro liaudiška kapela (vad. Saulius Venckus), Kelmės A. Lipeikos menų mokyklos mergaičių liaudies šokių kolektyvas (vad. Laisvė Monkevičienė), Raseinių rajono kultūros centro Šiluvoje tautinių šokių kolektyvas „Aušrinė“ (vad. Milda Urniežienė), Užvenčio kultūros centro šokių kolektyvas „Putinėlis“ (vad. Agnė Laurinavičiūtė). Šventės dalyvius ir svečius vaišino Grinių kaimo bendruomenės gaspadinės.

Šventės programą užbaigė atlikėjas Paulius Stalionis. Renginį rėmė Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupė ir ūkininkas Vytautas Barkauskas.

Pakražančio kultūrinių renginių organizatorė Rūta Palubeckienė

Nuotraukos Gintarės Guželienės

„Muzika meilei“

Gegužės 18 d. Pakražančio kultūros centre rinkosi klausytojai į regioninį romansinės muzikos atlikėjų koncertą „Muzika meilei“, skirtą Mildos (meilės deivės) dienai ir Žemaitijos metams paminėti. Romansinė muzika nuo senų laikų buvo atliekama liaudies atlikėjų, folkloro kolektyvų. Laikui bėgant, šio žanro dainų atlikimą perėmė liaudies kapelos ir vokaliniai ansambliai. Siekiant suburti visų žanrų kolektyvus, atliekančius romansus ir buvo suorganizuota ši šventė. Koncerte dalyvavo kolektyvai iš Raseinių rajono kultūros centro folkloro ansamblis „Degulė“(vad. A. Nikžentaitienė), Šilutės rajono Žemaičių krašto etnokultūros centro Degučių kaimo folkloro kolektyvas „Pilutė” (vad. A. Baltutienė), Telšių rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ (vad. D. Bomblauskienė), Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Pakapės romansų atlikėjų grupė „Vėjūnė“ (vad. J. Muliarčikas), Užvenčio kultūros centro mišrus vokalinis instrumentinis kvartetas (vad. A. Stankus), Pagėgių savivaldybės kultūros centro Natkiškių kultūros namų moterų ansamblis „Gluosnė“ (vad. V. Armonas).        

Skambėjo tradiciniai įvairių laikotarpių romansai, kurie nepaliko nė vieno abejingo

 klausytojo. Renginį vedė Pakražančio kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Rūta Palubeckienė.

Straipsnio autorius: Pakražančio kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Rūta Palubeckienė.

Nuotrauka Pakražančio kultūros centro

Sūrių šventė Pakražantyje jau seniai tapo reiškiniu

Skaitykite daugiau: https://www.manoukis.lt/naujienos/maistas/suriu-svente-pakrazantyje-jau-seniai-tapo-reiskiniu

2023 m. lapkričio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930